Tourist-ua. Мандрівки Україною (tourist_ua) wrote,
Tourist-ua. Мандрівки Україною
tourist_ua

Гетьманська столиця Батурин

В нашій країні багато чого цікавого, але, в більшості випадків, туристичні місця виглядають трохи занедбаними і недоглянутими. І по-справжньому цікавих туристичних місць одиниці. Про одне з таких місць ця стаття: маловідоме, але дуже цікаве та красиве історичне місце – Гетьманська столиця Батурин. В моєму особистому рейтингу я б його поставив десь на початку списку.Треба оговоритися, що добра половина пам’яток Батурина – це реконструкції архітектурних споруд, які нажаль не збереглися до наших часів. Проте відтворені вони в тому самому історичному місці. Більшість архітектурних споруд тут були відтворені в 2008 році за сприяння президента України Віктора Ющенка, який за роки свого президентства встиг практично з нуля відродити історичні гетьманські резиденції в Батурині та Чигирині.


З 1669 по 1708 рр. Батурин був резиденцією гетьманів Ігнатовича, Самойловича, Мазепи та центром політичного, економічного і культурного життя Гетьманщини. На честь гетьманів, імена яких пов’язані з Батурином було встановлено цей пам’ятник: Дем’яну Многогрешному (він прийняв рішення про призначення Батурина столицею Лівобережної України), Івану Самойловичу (був наступним гетьманом після Многогрешного), Івану Мазепі (намагався об’єднати Гетьманщину, Правобережну Україну та Запоріжжя; воював на боці шведів проти російської армії), Філіпу Орлику (автор першої конституції України) та Кирилу Розумовському (останній гетьман Війська Запорізького).


Невеличкий музей археології Батурина розташований в приміщенні колишньої Воскресенської школи.


Музей, незважаючи на свій невеликий розмір, досить цікавий і розповідає про історію Батурина від найдавніших часів …


… до повного знищення столиці гетьмана Івана Мазепи на початку листопада 1708 року російською армією під командуванням Меншикова через перехід Мазепи на бік шведів. Під склом - знайдені обгорілі залишки Батурина після того, як місто було повністю спалене, а всі мешканці вирізані. За різними оцінками в Батуринській Трагедії загинуло від 11 до 15 тисяч мешканців міста.


Від музею підемо до архітектурно-меморіального комплексу «Цитадель Батуринської фортеці». Цей рів, як і інші деталі, було відтворено за даними археологічних досліджень.


Всередині цитаделі досить красиво.


Відбудований гетьманський будинок.


Трохи далі – сучасний пам’ятник на честь загиблих в Батуринській Трагедії.


Невеличка експозиція різних гармат. З території фортеці, до речі, відкривається чудовий вид на долину річки Сейм.


Замкова церква Воскресіння Господнього. Ця церква наразі є діючою.


Скрізь на території фортеці встановлені інформаційні таблички, як от ця біля церкви.


Після фортеці знову повертаємося назад до Воскресенської церкви-усипальниця Розумовського, що розташована поруч із музеєм.


Взагалі всі пам’ятки я не встиг подивитися, наприклад, будинок Кочубея. Бо він знаходиться у південно-західній частині міста, на території Кочубеївського парку, що далеченько від фортеці, а страшенний холод та несподіваний дощ змусили лишити всі ці пам’ятки на наступний раз. Сподіваюся це раз колись відвідати це місце.


А от палац Кирила Розумовського відвідати встиг. Палац руйнували багато разів: пожежі, друга світова війна. Його шість разів намагалися реставрувати, але врешті-решт єдиною успішно спробою реставрації стала сьома, яка проводилася з 2003 по 2008 роки за підтримки Віктора Ющенка.


Оригінальні інтер’єри нажаль не збереглися, і документальних описів також.


Тож відновлювати інтер’єр довелося за зразками інтер’єрів інших палаців того ж архітектора, які збереглися до наших часів.


Я не великий фанат всіляких екскурсій по інтер’єрам палаців, але, як на мене, вийшло гарно.


Купа цікавих штук, як оцей стільчик для молитви.


Роздивлятися і роздивлятися.


Ця зала наче й зараз використовується для якихось церемоній.


Тож на цьому востаннє окинемо оком Батуринський палац і поїдемо мандрувати Україною далі.


Мабуть повторююся, але мені це місце дуже сподобалося. Сподіваюся с часом все більше туристичних місць нашої країни будуть відновлюватися і за них не буде соромно.
Можна ще почитати:
- Резиденція Хмельницького
- Музей Авіації Конотоп
- Архітектурний комплекс в Крилосі


Оригінал цієї публікації знаходиться на dreamwidth
Tags: .архітектурний комплекс, батурин, чернігівщина
Subscribe

 • Архітектурний комплекс в Крилосі

  Що таке історико-архітектурний комплекс? Мені зараз не дуже цікаво знайти вірне визначення цього поняття, краще спробую пояснити, що саме я вкладаю…

 • Качанівка

  Про Качанівку я багато разів чув немало цікавого, але відвідати досі її все не вдавалося. Нарешті зірки якось стали належним чином і вдалося…

 • Антонієві печери. Чи варто...

  Як написано в багатьох путівниках: Антонієві печери – це найдивовижніше місце в Чернігові, яке обов’язково треба відвідати. Вони могли потрапити у…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments