Tourist-ua. Мандрівки Україною (tourist_ua) wrote,
Tourist-ua. Мандрівки Україною
tourist_ua

Скансени

Скансени, якщо хто не знає, - це різновид музеїв просто неба, зазвичай являють собою великі або не дуже етнографічні та історичні комплекси, які включають в себе сільські хати, садиби, церкви,млини та інші архітектурні елементи. Вперше такі музеї з’явилися в Скандинавії. Один з перших таких музеїв був створений на острові Юргорден в Стокгольмі. Як раз назва цього музею-села «Skansen» дуже прижилася до таких музеїв і зараз ця назва вже використовується скрізь.В Україні, насправді, немало таких музеїв, хоча не так багато людей про них знають. Від просто історичних місць скансени зазвичай відрізняються тим, що практично завжди експонати цих музеїв історично могли бути розкидані по всій області або навіть територією кількох областей, але потім такі історичні хати, церкви та млини ретельно описуються, розбираються, пронумеровуються, перевозяться на територію скансену, а там вже наново збираються та реставруються.
Спочатку хотів скласти рейтинг українських скансенів, але потім виявилося, що тих скансенів в Україні півтора десятка, а сам я досі всіх не бачив, тож казати про якийсь рейтинг зарано, проте можна просто розповісти про те, що мені сподобалося.

Переяслав-Хмельницький. Наразі мій найулюбленіший скансен з тих, де я був. Він не найбільший за площею проте в ньому розташована величезна кількість експонатів та безліч музеїв, як-то музей хліба, поштова станція, козацька фортеця, музей космосу та інше. Якщо ретельно все оглядати то тут спокійно можна провести півдня і навіть більше.


Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові. Єдиний національний та найбільший музей просто неба. Обійти його пішки доволі складно, бо відстані між експонатами великі, а подивитися хочеться все. Дуже часто в музеї влаштовують різноманітні фестивалі та концерти. А оригінальною родзинкою є експозиція Радянське село, де зібрані сільські хати з кожної української області радянських часів.


Черновецький скансен. Цей набагато менший ніж перші два і цілий день тут робити нема чого, проте він не менш цікавий. В нього, до того ж є величезний плюс – він розташований в самому обласному центрі і їхати далеко не треба. Гарне місце для того, щоб посмажити шашлики серед історичних експонатів.


Запорізька Січ на Хортиці. Запам’ятався, мабуть, тому, що це був перший мій такий музей. Тут відповідно все пов’язано з козаками. А місто взагалі дуже вдало обрано: на Хортиці тобі і готелі, і музеї, і козацький театр, з мостів пострибати можна, покупатися. Все в одному.


Закарпатський скансен в місті Ужгород. Великим бонусом йде Ужгородський замок, який розташований поруч.


Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття в Крилосі, що біля Галича. Кілька разів проїжджав повз нього в цьому році і кожного разу він був закритий. Графік роботи в нього, насправді, чудовий, він працює практично кожного дня, але мені таки не щастило.


Мамаєва слобода. Цей комплекс розташований в самому Києві і це мабуть його найбільший мінус. Розглядати старовинні церкви на фоні багатоповерхівок не дуже й то цікаво, хоча експонатів там вистачає.


Шевченківський Гай (музей імені Шептицького) у Львові. Підступний музей, бо спочатку здається невеликим: там хатинка, тут хатинка, за хатинкою зовсім поруч якась церквушка, за нею он млин видно. А потім, коли ходити втомишся, з’ясується що ти знаходишся у найвіддаленішій від входу точці цього музею і назад треба йти ще стільки ж.


Це, мабуть, найбільші українські скансени, інші трохи менше, хоча зустрічаються і зовсім маленьки. Взагалі, щоб було простіше в них орієнтуватися, краще за все покажу карту скансенів України.


1. Закарпатський музей народної архітектури та побуту (Ужгород)
2. Музей архітектури і побуту «Старе село» (Колочава)
3. Музей народної архітектури і побуту імені Шептицького «Шевченківський Гай» (Львів)
4. Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття (Крилос)
5. Музей історії сільського господарства Волині (Рокині)
6. Чернівецький музей народної архітектури та побуту (Чернівці)
7. Сарненський історико-етнографічний музей (Сарни)
8. Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів)
9. Мамаєва слобода (Київ)
10. Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (Переяслав)
11. Козацький хутір (Стецівка)
12. Музей народної архітектури і побуту «Посулля» (Пустовійтівка)
13. Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» (Хортиця, Запоріжжя)
14. Українська Слобода (Писарівка)
15. Музей народної архітектури (Прелесне)

Оригінал цієї публікації знаходиться на dreamwidth
Tags: .музеї, .рейтинги, .скансени
Subscribe

 • Гетьманська столиця Батурин

  В нашій країні багато чого цікавого, але, в більшості випадків, туристичні місця виглядають трохи занедбаними і недоглянутими. І по-справжньому…

 • Архітектурний комплекс в Крилосі

  Що таке історико-архітектурний комплекс? Мені зараз не дуже цікаво знайти вірне визначення цього поняття, краще спробую пояснити, що саме я вкладаю…

 • Качанівка

  Про Качанівку я багато разів чув немало цікавого, але відвідати досі її все не вдавалося. Нарешті зірки якось стали належним чином і вдалося…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments